Про ринок природного газу в Україні
262

28.01.2021

Про ринок природного газу для населення в Україні

1 серпня 2020 року Україна перейшла на ринкове ціноутворення на газ. Ця подія суттєво змінила підхід до регулювання тарифів, а також дозволила користувачам змінювати постачальника газу та самостійно обирати бажані умови газопостачання. Детальніше про ринок природного газу та усі нововведення читайте у статті.

Як було раніше

До серпня 2020 року тарифи на газ регулював Кабінет міністрів України. Ціна розраховувалася за формулою НАК «Нафтогаз» і до 22 числа щомісяця оприлюднювалася для населення.

Фактично, весь газ для українського населення викуповували оптом і передавали газзбутам у різні куточки країни. Відповідно, встановлювалася єдина ціна, яка мала не перевищувати фактичний рівень цін на нідерландському газовому хабі TTF. Додатково вартість включала витрати на доставку в Україну та податки.

Вартість газу на європейському хабі + доставка до України + ПДВ

Започаткування ринку газу

1 серпня 2020 року відбулася лібералізація ринку газу. Треба зауважити що, «Закон про ринок природного газу» був прийнятий ще в 2015 році. Тож змінити постачальника газу можна було вже відтоді. Проте ця процедура була складною і, правду кажучи, не мала сенсу. Так, адже держава пропонувала ціну, нижчу за ринкову, з чим компанії не могли конкурувати.

Починаючи від 1 серпня 2020 року, ситуація змінилася. Річ у тому, що від цієї дати ціни на паливо як для промисловості, так і населення формує європейський ринок. При цьому, постачальники можуть пропонувати свою вартість послуг для споживачів. Залежно від ситуації на європейському ринку, а також інших факторів вартість газу може стрімко зростати чи знижуватися.

Наслідки формування ринку газу

Новий підхід до забезпечення населення газом приніс з собою деякі важливі зміни як для постачальників, так і для користувачів.

  • По-перше, ціна на газ тепер регулюється ринком. Вартість кубу газу і для населення, і для промисловості прирівнюються до європейських. Ціни на газ залежать від націнки постачальників та інших додаткових витрат (оподаткування).
  • По-друге, тепер кожен власник житлового чи комерційного об’єкта може змінити постачальника газу й обрати ту компанію, умови якої вважає найкращими та найвигіднішими для себе.

Сприйняття газової реформи українцями

Аналізуючи відгуки користувачів соціальних мереж про ринок природного газу, можемо сказати, що українці по-різному сприйняли нововведення. Більшість користувачів занепокоєні потенційним зростанням цін, можливими аферами та недовірою до будь-яких нововведень.

Так, ціни справді можуть суттєво зрости, але так само можливе й протилежне – зниження цін, – зазначає «Економічна правда». Все залежить від коливання цін на газ на європейському ринку. Щодо інших побоювань, має місце як негативний досвід, так і недостатнє інформування щодо процесів транспортування, розподілу газу, а також ціноутворення на газ та цілі реформи.

З іншого боку, є багато людей, які розуміють важливість нововведення. Конкурентний ринок спонукає постачальників боротися за споживачів і пропонувати кращий сервіс та вигідніші тарифи для населення. Можливість вибору позитивно оцінює рівненський експерт з питань житлово-комунального господарства Сергій Пінчук.

Можна сказати, ми зараз проходимо тестовий період переходу на ринкове ціноутворення і залишається багато відкритих питань і незручностей, які потрібно вирішити (нюанси розрахунку з попереднім постачальником, пошук і порівняння постачальників, регулювання постачальників «останньої надії», визначення субсидій тощо). Сподіваємося, ці питання знайдуть своє рішення найближчим часом, а ми вносимо свій вклад в зручність процедури вибору постачальника і пропонуємо каталог газзбутів, що працюють з населенням.

Gasmarketзручний каталог для вибору постачальника

Досі залишалася проблема у відсутності ресурсу, на якому можна було б порівняти умови різних постачальників й обрати з-поміж них найвигідніший варіант. Саме для цього ми розробили сайт «Gas-market» і працюємо над представленням усіх доступних постачальників.

Ви можете порівнювати інформацію та ціни компаній, переглядати динаміку цін і відгуки та залишати власні думки про того чи іншого постачальника.