Фіксована ціна на газ
1698

04.02.2021

Фіксована ціна на газ. Як це впливає на ринок газу

З лютого 2021 року і до кінця опалювального сезону для споживачів газу в Україні діє Фіксована ціна на газ, унормована Кабінетом міністрів. За прийнятим законом, максимальна вартість газу становить 6,99 грн/куб. Таке рішення, за словами Прем’єр-міністра, діє тимчасово й не впливає на розвиток ринку газу.

Передумови змін

Після відкриття конкурентного ринку газу в Україні держава мала б перестати брати участь в ціноутворенні на газ. Проте після оприлюднення січневої вартості газу, яка в деяких постачальників перевищила 10 грн/куб, в низці міст України почалися масові акції протесту. Люди скаржилися на високі тарифи та суми, які неможливо оплатити з актуальними доходами та до того ж в умовах пандемії. У відповідь на протест Президент України Володимир Зеленський доручив уряду терміново розглянути питання тарифів та запропонувати розв’язання проблеми.

13 січня 2021 року Кабінет міністрів запропонував на розгляд прийняття фіксованої ціни на газ у розмірі 6,99 гривні за кубометр.

Фіксована ціна на газ в лютому 2021

Фіксована гранична ціна на газ у розмірі 6,99 грн за куб була ухвалена Кабінетом міністрів 18 січня. Про це повідомив зокрема Прем‘єр-міністр України Денис Шмигаль і зазначив, що такий тариф діятиме до кінця опалювального сезону або й до завершення карантину. Також прем’єр додав, що постанова дозволить українцям зекономити до 30% витрат на газопостачання.

Треба зазначити, що встановлена ціна — це верхня межа тарифу, тобто постачальники можуть пропонувати і нижчу вартість. Так зробили майже десяток постачальників:

  • Megawatt — 6,79 грн/куб
  • ГК «Нафтогаз України» — 6,86 грн/куб
  • ТОВ «Агросинтез Трейдінг» — 6,88 грн/куб
  • ЕНЕРГЕТИЧНI РЕСУРСИ УКРАЇНИ — 6,9 грн/куб
  • ТОВ «Газпромпостач» — 6,9 грн/куб
  • ТОВ «Газ АП» — 6,94 грн/куб
  • Волиньелектро Збут — 6,97 грн/куб
  • ETG.UA — 6,98 грн/куб

Всі інші постачальники пропонують ціну 6,99 грн/куб. Така вартість нижча за ціни, що пропонувалися для населення в опалювальний період 2018–2019 років.

Якщо постачальник відмовиться від зниження цін

Дотримуючись прийнятих змін, усі постачальники встановили ціну на лютий, яка не перевищує 6,99 грн. Така ж ситуація має протриматися як мінімум до закінчення опалювального сезону. Проте Газзпроми мають повне право відмовитися від зниження тарифів надалі, — зазначає тимчасовий виконавець обов‘язків міністра енергетики Юрій Вітренко. Та це принесе лише збитки для компанії, оскільки означатиме втрату великої кількості споживачів, які автоматично перейдуть до  «постачальника останньої надії» (Газопостачальної компанії Нафтогаз України). Отож не слід боятися ні припинення газопостачання, ні вищих за прийняті тарифів.

Вплив регулювання цін на ринок газу

Офіційний Телеграм-канал «Офіс президента» зазначає, що рішення про фіксацію цін на газ прийняте через вплив пандемії коронавірусу COVID-19 на економічний стан українців. Тобто це тимчасове рішення, яке матиме дію до кінця опалювального сезону або, в іншому випадку, до закінчення пандемії.

Ринок газу в Україні продовжує розвиватися, щоправда з тимчасовим державним регулюванням. Нагадуємо, що ви, як і раніше, можете змінити постачальника газу, щоб обрати для себе вигідніші ціни та умови газопостачання. Порівняти ціни та обрати нового постачальника газу можна тут.